Το 77ο Φεστιβάλ Βενετίας θα ανοίξει με τα «Μήλα» και τον Άρη Σερβετάλη

Οι εντός & εκτός προγράμματος ταινίες που θα προβληθούν

Κείμενο: Κατερίνα Ανδρομιδά

Το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Βενετίας έρχεται ζωντανά από τις 2 έως τις 12 Σεπτεμβρίου (θεού θέλοντος), ως μία μεγάλη δικαίωση απέναντι στην αναβολή που πήρε το Φεστιβάλ Καννών.

Τα ονόματα της επιτροπής έχουν ανακοινωθεί και μεταξύ άλλων η ταινία που θα ανοίξει τους Ορίζοντες. Τα «Μήλα», λοιπόν του Χρήστου Νίκου με πρωταγωνιστή τον Άρη Σερβετάλη. Να σημειωθεί ότι για πρώτη φορά κινηματογραφικό φεστιβάλ Βενετίας ανοίγει με Ελληνικά φώτα.

venice13.jpg

Διαγωνιστικό Τμήμα

In Between Dying του Χιλάλ Μπαιντάροφ (Αζερμπαιτζαν, ΗΠΑ)
Le Sorelle Macaluso της Εμα Ντάντε (Ιταλία)
The World to Come της Μόνα Φάστβολντ (ΗΠΑ)
Nuevo Orden του Μισέλ Φράνιο (Μεξικό, Γαλλία)
Lovers της Νικόλ Γκαρσιά (Γαλλία)
Laila in Haifa του Αμός Γκιτάι (Ισραήλ, Γαλλία)
Dear Comrades του Αντρέι Κοντσαλόφσκι (Ρωσία)
Wife of a Spy του Κιγιόσι Κουροσάουα (Ιαπωνία)
Sun Children του Ματζίντ Ματζιντί (Ιράν)
Pieces of a Woman του Κορνέλ Μουντρούτσο (Καναδάς, Ουγγαρία)
Miss Marx της Σουζάνα Νικιαρέλι (Ιταλία, Βέλγιο)
Padrenostro του Κλαούντιο Νότσε (Ιταλία)
Never Gonna Snow Again της Μαγλκορζάτα Ζουμόφσκα (Πολωνία, Γερμανία)
The Disciple της Τσαιτάνια Ταμάνε (Ινδία)
And Tomorrow The Entire World της Τζούλια Φον Χάινζ (Γερμανία, Γαλλία)
Nomadland της Κλόε Ζάο (ΗΠΑ)

 

Εκτός Διαγωνιστικού - Μυθοπλασία

Lacci του Ντανιέλε Λουτσέτι (Ταινία Εναρξης)
Lasciami Andare του Στέφανο Μορντίνι (Ταινία Λήξης)
Mandibules του Κουεντίν Ντουπιέ
Love after Love της Αν Χούι
Assandira του Σαλβατόρε Μερέου
The Duke του Ρότζερ Μισέλ
Night In Paradise του Παρκ Χουν-Τζουνγκ
Mosquito State του Φίλιπ Γιαν Ριμζά

 

Εκτός Διαγωνιστικού - Ντοκιμαντέρ

Molecole του Αντρέα Σέγκρε
Sportin' Life του Εϊμπελ Φεράρα
Crazy, not Insane του Τζορτζ Γκίμπνεϊ
Greta του Νάταν Ρόσμαν
Salvatore - Shoemaker of Dreams του Λούκα Γκουαντανίνο
Final Account του Λουκ Χόλαντ
La Verità su La Dolce Vita του Τζουζέπε Πεντερσόλι
Narciso em Ferias του Καετάνο Βελόζο
Paolo Conte, Via Con Me του Τζόρτζιο Βερντέλι
Hopper/Welles του Ορσον Γουέλς
City Hall του Φρέντερικ Γουάισμαν

 

Εκτός Διαγωνιστικού - Ειδικές Προβολές:

30 Monedas (Επεισόδιο 1) του Αλεξ Ντε Λα Ιγκλέσια
Princesse Europe της Καμίλ Λοτό
Omelia Contadina της Αλίτσε Ρορβάχερ και του JR

2_12.jpg

Ορίζοντες

Μήλα του Χρήστου Νίκου (Ταινία Εναρξης)
La Troisieme Guerre του Τζιοβάνι Αλόι (Γαλλία)
Milestone του Ιβάν Αίρ (Ινδία)
The Wasteland του Αχμαντ Μπαχράμι (Ιράν)
The Man Who Sold His Skin του Κάουτερ Μπεν Χάνια (Τυνησία, Γαλλία, Γερμανία, Βέλγιο, Σουηδία)
I Predatori του Πιέτρο Καστελίτο (Ιταλία)
Mainstream της Τζία Κόπολα (ΗΠΑ)
Genus Pan του Λαβ Ντιάζ (Φιλιππίνες)
Zanka Contact του Ισμαέλ Ελ Ιράκι (Γαλλία, Μαρόκο, Βέλγιο)
Guerra e Pace των Μαρτίνα Παρέντι, Μάσιμο Ν' Ανόλφι (Ιταλία, Ελβετία)
La Nuit Des Rois του Φιλίπ Λακότ (Ακτή Ελεφαντοστού, Γαλλία, Καναδάς)
The Furnace του Ρόντερτικ Μακέι (Αυστραλία)
Careless Crime του Σχάρχαμ Μόκρι (Ιράν)
Gaza Mon Amour των Ταρζάν Νάσερ και Αραμπ Νάσερ (Παλαιστίνη, Γαλλία, Γερμανία, Πορτογαλία, Κατάρ)
Selva Tragica της Γιουλέν Ολαϊζόλα (Μεξικό, Γαλλία, Κολομβία)
Nowhere Special του Ουμπέρτο Παζολίνι (Ιταλία, Ρουμανία, Ηνωμένο Βασίλειο)
Listen της Ανα Ρότσα Ντε Σούσα (Ηνωμένο Βασίλειο, Πορτογαλία)
The Best is Yet to Come του Γουάνγκ Τζινγκ (Κίνα)
Yellow Cat του Αντιλκάν Γιερζάνοφ (Καζακστάν, Γαλλία)