Διαδικτυακά το 12ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Λάρισας

Με δυνατό πρόγραμμα

Κείμενο: Κατερίνα Ανδρομιδά

Μπορεί να είδε το πρόγραμμά του να μεταβάλλεται άρδην τον περασμένο Μάρτιο λόγω του κορωνοϊού, όμως, σήμερα το 12ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Λάρισας έχει ήδη διανύσει τέσσερις μέρες. 

Το φεστιβάλ φέτος διεξάγεται διαδικτυακά χωρίς φυσικά να σημαίνει αυτό ότι έχει παραμελήσει κάποιο μέρος του. Τρεις πενταμελείς κριτικές επιτροπές και μία τριμελής θα απονείμουν τα βραβεία για τις 29 ελληνικές μικρού μήκους ταινίες, τις 22 διεθνείς, τις 22 animation και τα 12 μαθητικά φιλμ  που συμμετέχουν στο φεστιβάλ. Σε τρείς μέρες, την Κυριακή 18 Οκτωβρίου δηλαδή, θα ξέρουμε...

Να πούμε ότι οι ταινίες μετά τη πρεμιέρα τους θα παραμένουν on demand στη πλατφόρμα μέχρι τις 20 Οκτωβρίου.

ifol.jpg

Τα μέχρι τώρα διαθέσιμα φιλμ: «Σύγχρονες Αφροδίτες» της Δήμητρας Σταυροπούλου, «Marie» του Παναγιώτη Κράββαρη, «Το Φως που Μπαίνει» του Βασίλη Ντάνη, «Παγίδα» του Βασίλη Γουδέλη, «Χίμαιρα» της Μελπομένης Λουκανίδου, «Ceremonia Sagrada» του Ανδρέα Παπαδόπουλου, «Sad Girl Weekend των Δημήτρη Τσακαλέα και Λήδας Βαρτζιώτη, «Ο Συλλέκτης» του Ευριπίδη Καρύδη, «Ονειρεύτηκα τα Λευκά Χριστούγεννα» του Δημήτρη Γιαμλόγλου, «Πολυέλαιος» του Αντώνη Γλαρού, «Πωλείται» του Απόστολου Καρουλά, «Ιφιγένεια: Όχι Πια Δάκρυα» του Γιώργου Γεωργακόπουλου, «A Walk» του Κωστή Λεβέντη, «Ευτυχία» του Ρόμαν Φίλιεφ, «Ο Τελευταίος Ψαράς» των Βίκυς Μαρκολέφα και Μπάστιαν Φίσερ, «Πλαστικά Λουλούδια» του Γιάννη Ζαφείρη, «New era» της Πέγκυς Ζούτη, «Μέγαρο» του Βασίλη Καλέμου, «Αθήνα-Στοκχόλμη» της Αναστασίας Σίμα, «Ο Φωταγωγός» του Κωνσταντίνου Τσιόδουλου, «Στο Δωμάτιο» της Γεωργίας Σωτήρχου, «Locus Amoenus» του Ορέστη Αθανασόπουλου, «Σκοπελίτης ή το Πλοίο» του Γιώργου Γκότζου, «Εντροπία» του Χρήστου Τάτση, «Άγνωστη Γη» του Μπεζτζάν Μπαζέλι, «Ave Eva» της Ολίβια Τβαρντόφσκα, «Re-live» των Τάνιας Ναναυράκη και Σωτήρη Πετρίδη, «Γιος» του Κώστα Τατάρογλου, όπως και, εκτός συναγωνισμού, το «Δίλημμα» του Αποστόλη Σδράλλη.

 

entropia.png

 

plastikalouloudia.jpg

Το πρόγραμμα

Τρίτη 13 Οκτωβρίου  - Διεθνές Διαγωνιστικό

1. The school bus (13:34), Ramazan Kılıç, Τουρκία

2. On Demand (7:44), Caren Wuhrer, Γερμανία

3. Coma (17:53), Valeriya Semenchukova, Ρωσία

4. Fire Extinguisher (4:10), Rodrigo Sopeña Costales και Joana Solnado, Ισπανία

5. Chopper (9:30), Giorgos Kapsanakis, Μ. Βρετανία

6. Jellyfish (14:59), Manon Gaurin, Γαλλία

7. Viaggio (5:44), Alex Morelli, Η.Π.Α.

8. Deep Down Digger (7:31), Marie Christin König, Γερμανία

9. Game (18:02), Ali Haddadi, Ισλαμική Δημοκρατία του Ιράν

10. Offence (7:18), Max Benyo, Γερμανία

11. Horrorscope (4:30), Pol Diggler, Ισπανία

12. Reprise (14:00), Stanley Xu Ruiyang, Ταϊβάν

Τετάρτη 14 Οκτωβρίου  - Διεθνές Διαγωνιστικό

1. Tales of light (7:22), Wiebke Becker και Shahab Habibi, Γερμανία

2. The Tail (10:00), Yiğit Heprsev, Τουρκία

3. Now I Can See the Moon (16:35), Mateusz Skałka, Πολωνία

4. Mall (7:03), Jerry Hoffmann, Γερμανία

5. Peete (10:00), Simon Madore, Καναδάς

6. Qui Vive (19:41), Anaïs Debus, Βέλγιο

7. Pumpernickel (7:25), Greta Benkelmann, Γερμανία

8. Something There (16:50), Andrea Slavicek, Ισπανία

9. The Story of Yiannis (14:34), Voula Germanakou Kopsini, Γερμανία

10. La Ricetta della Mamma (15 :00), Dario Piana, Ιταλία

Πέμπτη 15 Οκτωβρίου - Διαγωνιστικό Αnimation

1. Epirenov (15:00), Alejandro Ariel Martin, Αργεντινή

2. Soup (4:30), Παναγιώτης Χαραλάμπους, Ελλάδα

3. Sohrab and Rustum (13:36), Lee Whitmore, Αυστραλία

4. Overnight (3:37), Leon Aksin, Κροατία

5. ArchiPaper (4:05), Rafal Barnas, Πολωνία

6. Δρακομαγειρέματα/ Dragon Recipes (7:12), Μαρία Παύλου, Κύπρος

7. Bear with Me (4:50), Daphna Awadish, Ολλανδία

8. Butterfly and Mouse (14:16), Mira Yankova, Βουλγαρία

9. Catnap (6:34), Alivia Horsley, Η.Π.Α. 72,2

Παρασκευή 16 Οκτωβρίου - Διαγωνιστικό Animation

1. 273 Days from Today (11:38), Κωνσταντίνος Βαχλάς, Ελλάδα

2. War for Keyboards Warriors (2:27), Lam Can-zhao, Κίνα

3. Strates (6:03), Bhopal, Γαλλία

4. Fresh Green (4:21), Ida Greenberg, Η.Π.Α.

5. Pattern Cognition/Mustererkenntnis (7:20), Thorsten Fleisch, Γερμανία

6. Yikásdáhí - Awaits the Dawn (7:35), Gabriela Clar, Αργεντινή

7. Ballad of Pipe and Necklace (12:00), Martin Babić, Κροατία

8. Trophy Hunter (3:40), Sean Burns, Η.Π.Α.

9. Deady Freddy (10:13), Alicia Eisen, Καναδάς

10. Wither (3:20), Nicolette Axiak, Αυστραλία

11. Prelude (1:00), Rick Niebe, Ιταλία

12. The Quite (10:00), Radheya Jegatheva, Αυσταλία

13. Trainwreck (4:53), Bianca Calandra, Γαλλία

Σάββατο 17 Οκτωβρίου - Μαθητικό Διαγωνιστικό

1. 1ο ΕΠΑΛ και 1ο Ε.Κ. Άργους «Ο Άγνωστος Σωτήρας» (15’)

2. Μουσικό Σχολείο Αλίμου «Οι Γάμοι του Φίγκαρο» (2’)

3. ΓΕΛ Καστοριάς «Τo αντίδοτο της μοναξιάς» (11’ 30’’)

4. 1ο ΕΠΑΛ και 1ο Ε.Κ. Άργους «Μια Απέραντη Αγάπη» (15’)

5. 2ο ΓΕΛ Νέας Φιλαδέλφειας «Πόλεμος μέσα μου» (10’ 30’’)

6. 4ο Γυμνάσιο Χαλανδρίου «Δυναμόμετρο» (6’)

7. Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Μακεδονίας «Δυστοπία» (15’)

8. 4ο ΓΕΛ Λάρισας «Η ώρα της κρίσης» (15’)

9. 2ο Πειραματικό ΓΕΛ Αθηνών «Εγώ ο άλλος» (10’)

10. ΓΕΛ Πεύκων Θεσσαλονίκης «ΤΣΑΙ!» (09’ 45’’)

11. 4ο Δημοτικό Σχολείο Ξάνθης «Καληνύχτα παππού…» (10’ 30’’)

12. 55ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας «Το κλειδί» (6’ 30’’)

Κυριακή 18 Οκτωβρίου - 20:00 - Ανακοίνωση βραβείων

Το 12o Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Λάρισας διεξάγεται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού, του Υπουργείου Τουρισμού, της Περιφέρειας Θεσσαλίας και με τη συνεργασία του Γαλλικού Ινστιτούτου Λάρισας.